ВІД ІДЕЇ ДО УСПІХУ
Патентно-аналітичне агентство "Форсайт"

Україна, м. Харків,
E-mail: info@foresight-agency.com
paaf@ukr.net
Vodafone 050-628-66-15
Київстар 096-451-47-41
Продаж медобладнання: 
099-791-96-42, 096-978-14-68

"TOP-20" найпопулярніших питань

                                                               «Якщо питання можуть закінчитися, значить, світ не нескінченний». 
                                                                                                                                                                                  (Еріан Шульц)

У цьому розділі сайту ми б хотіли привести для Вас «TОР-20» поширених питань, з якими фахівці патентного агентства «Форсайт» стикаються в роботі з клієнтами. Звичайно ж, питання мають різне формулювання і свій об'єкт, але у них є спільна суть. Запитання пов'язані з найпоширенішими об'єктами інтелектуальної власності і стосуються нюансів в патентуванні, реєстрації торгових марок і авторського права. Сподіваємося, що дана інформація буде корисною, дозволить краще орієнтуватися в різноманітних поняттях в інтелектуальній власності та допоможе знайти відповіді на Ваші запитання.

Консультація з питань інтелектуальної власності, необхідна процедура перед початком реєстрації продуктів праці Вашої творчості! 

1. Мені потрібно отримати патент на ідею розробки нового пристрою. Підкажіть, що для цього потрібно?

На жаль, але ідею запатентувати неможливо. Але, Ви маєте право запатентувати винахід, корисну модель або промисловий зразок. Ви можете «запатентувати свою ідею» шляхом опису свого винаходу (корисної моделі) і подачі заявки на отримання патенту в патентне відомство. Для винаходу, що до пристрою, Вам потрібно буде привести опис його конструкції (в статичному стані) і ді пристрою (робота) або спосіб використання з посиланнями на фігури креслень (цифрові позначення конструктивних елементів в описі повинні відповідати цифровим позначенням їх на фігурі креслення), при необхідності - на інші пояснювальні матеріали (епюри, часові діаграми тощо).

2. Скажіть вартість патенту на корисну модель і патенту на промисловий зразок з державними митами і з вашими послугами?

Вартість корисної моделі для фізичних осіб з урахуванням послуг агентства - 1567 грн.
Вартість корисної моделі для юридичних осіб з урахуванням послуг агентства - 2067 грн.
Вартість промислового зразка для фізичних осіб з урахуванням послуг агентства - 1070 грн.
Вартість промислового зразка для юридичних осіб з урахуванням послуг агентства - 2067 грн.

3. Куди подаються заявки на видачу патентів?

Якщо йде мова про отримання українських патентів, то заявка подається в Український інститут промислової власності (Укрпатент). Якщо ж заявник бажає отримати патент за межами України, то він подає заяву в патентне відомство обраної країни.

4. Чи можу я отримати патент в декількох країнах одночасно?

Так, існує можливість отримання так званих регіональних патентів, таких як Євразійський патент і Європейський патент. Патенти, отримані в цих відомствах, діють на території країн учасників, так, як якби Ви зареєстрували свій винахід у кожній країні окремо. Але найбільш поширене патентування за кордоном відбувається за процедурою PCT (договір про патентну кооперацію). Патентування за процедурою PCT дає можливість запатентувати свій винахід (корисну модель) в тих країнах, які вибере заявник. Дана процедура зручна, якщо заявник хоче отримати патент, наприклад, в таких країнах як США, Китай і Франція одночасно.

5. Можливо, мені запатентувати фразу?

Ні, запатентувати фразу не можна. У даному випадку йдеться про слоган, а його можна зареєструвати як торгову марку.

6. Я хочу зареєструвати торгову марку, чи можливо мені якось прискорити цей процес?

Так, крім стандартної процедури реєстрації ТМ (термін реєстрації 12 - 18 міс.), Існує так само прискорена процедура реєстрації ТМ. Триває така реєстрація 4 місяці. 

7. Хто контролює порушення прав інтелектуальної власності?

У першу чергу, контроль за правами на об'єкти інтелектуальної власності (ОІВ) веде сам власник (автор) цих прав. Звичайно ж, інтереси автора охоронятимуть органи МВС України, так як порушникам прав ОІВ може загрожувати не тільки виплата штрафу, а й стаття кримінального кодексу. Хоча, на практиці, розгляд власника прав на ОІВ з порушником не доходить до суду, а урегульовується між сторонами в досудовому порядку. Варто відзначити, що у разі занесення Вашого ОІВ до митного реєстру України, Державна митна служба буде здійснювати митний контроль за переміщенням товарів (що містять об'єкт інтелектуальної власності) через митні термінали України.

8. Який термін дії патенту України на винаходи? Можливо, продовжити термін його дії?

Термін дії патенту на винахід становить 20 років від дати подання заявки. Продовження патенту можливо, але тільки, якщо об'єктом винаходу є лікарський засіб (засіб захисту тварин, засіб захисту рослин), але не більше ніж на 5 років.

9. Я придумав спосіб лікування, як мені упевниться, що він новий і його не придумали вже до мене?

Для цього потрібно буде провести патентні дослідження, в результаті яких ми зробимо висновок про патентоспроможність та патентну чистоту Вашого інноваційного продукту. Для вирішення цих завдань використовується патентна та науково-технічна інформація. Якщо в процесі патентного пошуку буде виявлено ідентичний спосіб лікування, то тоді немає сенсу подавати заявку, а якщо буде виявлено близький аналог Вашого способу лікування, то він буде використаний в описі корисної моделі як прототип. В описі до патенту потрібно буде вказати недоліки прототипу по відношенню до Вашого способу. У разі, якщо Ви (заявник) не маєте відомості про аналоги та прототип Вашого способу, то патентне агентство в будь-якому випадку повинно провести патентний пошук на їх виявлення.

10. У чому відмінність патенту на винаход від патенту на корисну модель?

Відмінностей досить багато. Почнемо з патентоздатності. Патент на корисну модель, повинен володіти новим технічним рішенням і бути промислово придатним. Винахід, у свою чергу, повинен мати ще й винахідницький рівень. Наявність винахідницького рівня означає, що технічне рішення не є очевидним для фахівця. Наступна відмінність полягає у проведенні експертизи. Заявка на отримання патенту на корисну модель проходить тільки формальну експертизу, на якій перевіряються подані документи та належність об'єкта до об'єктів технологій. Заявка на отримання патенту на винахід проходить формальну і кваліфікаційну експертизу (по суті), на якій перевіряється відповідність технічного рішення критеріям патентоспроможності. Звичайно ж, термін дії патентів теж різний. Патент на корисну модель діє 10 років від дати подання заявки, а патент на винахід - 20 років.
І найголовніше - надійність захисту патенту. Патент на корисну модель носить декларативний характер, відповідно заперечити його набагато легше. Отримати патент на винахід, завдання не з простих: технічне рішення перевіряється на відповідність новизні, промисловій придатності і найголовніше винахідницькому рівню. З чого напрошується висновок, що патент на корисну модель не володіє настільки сильною захистом, як патент на винахід.
Переваги патенти на винаходи очевидні, але, на жаль, не в кожному випадку його можна отримати. Відповідати технічному рішенню критерію світової новизни виходить не у кожного винахідника, але вихід є - отримати патент на корисну модель!

11. На кого може бути зареєстрований патент, торгова марка та авторське право?

Перераховані Вами об'єкти інтелектуальної власності можуть бути зареєстровані на юридичну особу або на фізичну особу - приватного підприємця. Відмінності будуть в державних митах. Мита для юридичних осіб будуть дорожче, ніж для фізичних осіб.

12. Я створив нову форму стільця, можу я отримати патент на винахід?

Ні, в даному випадку мова йде про художнє конструювання, а значить, Ви можете отримати патент тільки на промисловий зразок. Об'єктом промислового зразка може бути форма, малюнок, розфарбування або їх поєднання, які визначають зовнішній вигляд промислового виробу і призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб. Промисловий зразок відповідає умовам патентоспроможності, якщо він є новим, а значить, перед тим як подавати заявку на реєстрацію, потрібно обов'язково провести патентний пошук, щоб упевниться в оригінальності промислового зразка. Термін дії патенту на промисловий зразок - 10 років. Даний термін може бути продовжений на 5 років за умови сплати державного мита.

13. Півроку тому я пішов з роботи пов'язаної з виробництвом сільськогосподарської техніки, працював інженером, придумав пару пристроїв і художньо-конструкторських рішень. Частина моїх винаходів фірма запатентувала, а частина ще ні. Чи можу я претендувати на ці патенти і запатентувати частину інших моїх винаходів?

Якщо у Вас в трудовому договорі був пункт, де Ви підписувалися, що всі майнові права на об'єкти інтелектуальної власності створені Вами у зв'язку з виконанням трудового договору, належать юридичній або фізичній особі, де або у якої Ви працювали, то в цьому випадку претендувати нема на що. Максимум на що можна сподіватися, так це на своє ім'я в графі атор винаходу, так як особисті немайнові права не відчужуються. Якщо та частина незапатентованих Вами об'єктів інтелектуальної власності не була створена на замовлення, де було встановлено, що права інтелектуальної власності на об'єкти, створені за замовленням, належать компанії, то Ви маєте можливість запатентувати ці об'єкти інтелектуальної власності.
Найважливіше при підписанні подібних договорів, чітко розуміти відмінності в особистих майнових і немайнових правах!
Особисті немайнові права - це право на авторство, яке не можна продати або передати. Особисті майнові права - право на використання об'єкта ІВ, виключне право дозволяти і забороняти використання об'єкта права ІВ, виключне право перешкоджати неправомірному використанню об'єкта права ІВ, в тому числі забороняти таке використання.
Відповідно той, хто володіє особистими майновими правами, той і має право витягати комерційну вигоду зі свого об'єкта ІВ.

14. Наша фірма вже 3 роки займається випуском миючих та чистячих товарів для дому, вчора нам зателефонували і сказали, що ми незаконно використовуємо словесну торговельну марку іншої фірми, яка випускає мило. Виявилося, що у нас ідентичні назви, але ж ми виробляємо різні товари. У чому ж наше порушення?  єкта права ІВ, в тому числі забороняти таке використання.
Відповідно той, хто володіє особистими майновими правами, той і має право витягати комерційну вигоду зі свого об

14. Наша фірма вже 3 роки займається випуском миючих та чистячих товарів для дому, вчора нам зателефонували і сказали, що ми незаконно використовуємо словесну торговельну марку іншої фірми, яка випускає мило. Виявилося, що у нас ідентичні назви, але ж ми виробляємо різні товари. У чому ж наше порушення? 

Вся справа в тому, що 3 клас Міжнародної класифікації товарів і послуг, включає себе як миючі та чистячі товари, так і мило. Компанія, яка пред'являє до Вас претензії, має на це повне право, так як у них, на відміну від Вас, зареєстрована торгова марка в цьому класі товарів. Так що у Вашому випадку необхідно припинити випуск товарів під данною назвою, щоб не послідувало судових позовів. Ми рекомендуємо створити Вам нову торгову марку і зареєструвати її, щоб уникнути подібних претензій. Реєстрація торгової марки незрівнянно мізерна витрата для компанії в порівнянні з її втратою.

15. Я хочу зареєструвати свою торговельну марку, і я впевнений, що такої торговельної марки немає. Можу я не проводити пошук на тотожність торгової марки?
 
Звичайно. Попередній пошук на схожість і тотожність торгової марки, не є обов'язковим етапом в реєстрації торгової марки і є рекомендованою процедурою. Але, в теж час, Ви повинні знати, що у разі непроведення пошуку на тотожність торгової марки, є великий ризик отримати відмову в реєстрації Вашої заявки, що спричинить за собою втрату Вашого часу та грошей.

Вартість послуг ПАА «Форсайт» у проведенні попереднього пошуку на торговельну марку - 600 грн.

16. Яка вартість реєстрації торгової марки в Україні, і які терміни?

Стандартна процедура реєстрація торгової марки в Україні проходить у середньому за 1,5 року.

Державні мита становитимуть 1785 грн., В які входить оплата:
- За подання заявки на знак одним заявником (по одному класу) - 1000 грн. 00 коп.;
- Додатково за подання в заявці кольорового зображення - 500 грн. 00 коп.;
- За публікацію про видачу свідоцтва - 150 грн.00 коп.;
- За видачу свідоцтва - 85 грн. 00 коп.;
- Послуги банку та пошти - 50 грн.00 коп.

Послуги нашого агентства - 500 грн. Проведення пошуку на тотожність в Україні - 600 грн. (за бажанням клієнта).

Також існує прискорена реєстрація торгової марки і триває така процедура 4 місяці.
Державні мита в даній реєстрації істотно зростають.
Реєстрація словесного знака в одному класі - 4018 грн. + 466 грн. 20 коп. за кожен наступний клас.
Реєстрація комбінованого знака в одному класі - 7237 грн. 20 коп. + 732 грн. 60 коп. за кожен наступний клас.

Послуги нашого агентства - 700 грн. Проведення пошуку на тотожність в Україні - 600 грн. (за бажанням клієнта).

17. Кілька компаній звернулися до мене з пропозицією передати їм ліцензію на використання у своєму виробництві моїх розробок, які я захистив патентами. Чи є можливість дати ліцензію відразу двом або трьом компаніям?

Так, така можливість існує. Для цього потрібно буде видати невиключну ліцензію для цікавляться Вашими розробками компаній. Невиключна ліцензія не виключає можливості використання ліцензіаром (особа, яка надає іншій стороні - ліцензіату - право на використання об'єкта ліцензії) об'єкта права інтелектуальної власності у сфері, що обмежена цією ліцензією, та видачі ним іншим особам ліцензій на використання цього об'єкта у зазначеній сфері. У тому випадку, якщо потенційний ліцензіат (особа яка володіє ліцензією) вимагає від Вас договору про передачу виключної ліцензії, ви повинні знати, що така ліцензія виключає можливість використання ліцензіаром об'єкта права інтелектуальної власності у сфері, що обмежена цією ліцензією, та видачі ним іншим особам ліцензій на використання цього об'єкта у зазначеній сфері.Говорячи простою мовою, при передачі виключної ліцензії Ви втрачаєте можливості самим реалізовувати Ваші розробки і передавати ліцензію іншим.Не можна сказати, що та чи інша ліцензія краще. Все залежить від розміру, порядку та строків виплати плати за використання об'єкта права інтелектуальної власності, а також слід враховувати інші умови.

18. Що мені потрібно, щоб зарегістраіровать свої авторські права? Скільки коштуватиме дана процедура і коли я зможу отримати авторське свідоцтво?

Відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права" авторське право на твір виникає з моменту його створення. Здавалося б, навіщо їх ще реєструвати, але реальність така, що документи про наявність у вас авторського права завжди будуть необхідним додатком до Договору про розпорядження авторськими правами (договором передачі авторських прав, ліцензійним договором чи ліцензією). Звичайно ж, сам захист авторських прав без свідоцтва буде досить проблематичним. Так що реєстрація авторського права стає необхідною процедурою.

Вартість реєстрації авторського права для фізичних осіб з урахуванням послуг агентства - 472 грн. 25 коп.
Вартість реєстрації авторського права для юридичних осіб з урахуванням послуг агентства - 982 грн. 50 коп.

Середній термін розгляду заявки складає 2-3 місяці.

19. Я розробляю нову комп'ютерну програму, хотів би поцікавитися, як я можу її захистити і що для цього потрібно?

Комп'ютерні програми охороняються авторським правом як літературні твори. Тому, подача заявки, процедура її розгляду і видача свідоцтва відбувається так само, як і у випадку, реєстрації літературного твору. Щоб ми подали заявку для реєстрації авторського права на комп'ютерну програму, від Вас нам будуть потрібні наступні необхідні документи:

• примірник твору у матеріальній формі (комп'ютерна програма - у вигляді вихідного тексту);
• відомості про автора або авторів твору українською мовою (ПІБ, місце проживання, суть творчого внеску кожного з авторів).

20. Скажіть, хто буде вести листування, здійснювати телефонні розмови і супроводжувати всі необхідні документи аж до отримання мною патенту та його подальшої підтримки?

ПАА «Форсайт» повністю бере на себе супровід всіх необхідних документів! Від Вас потрібно тільки надати нам довіреність, за якою ми будемо вести діловодство від Вашого імені. Ми будемо стежити за дією вашого патенту і вчасно повідомляти Вас оплатити мита за підтримання охоронних документів.

Наше агентство з радістю готове відповісти на всі Ваші запитання!

Ви завжди зможете отримати безкоштовну консультацію,
зв'язавшись з нами за телефоном: 099-774-12-25, 096-451-47-41;
написавши нам на електронну пошту: info@foresight-agency.com;
або заповнивши бланк.